Valge kaardi päev

6. aprillil tähistame Eesti Olümpiakomitee eestvedamisel valge kaardi päeva, mille raames Eesti sportlased ja treenerid kutsuvad valget kaarti näidates üles märkama koolikiusamist ja kiusamisele vahele astuma.

Valge kaardi päeva tähistamise algatasid Rahvusvahelise Olümpiakomitee ja ÜRO nime all International Day of Sport for Development and Peace. See päev räägib sellest, kuidas sport suudab ühiskonda paremaks muuta – spordil on jõud inimesi ühendada, dialoogi arendada ning mõistmist ja hoolivust luua.

Päeva sümboliks on valge kaart - kui punane kaart tuleb spordis välja tõsise rikkumise eest, siis 6. aprillil näitavad spordiinimesed üle maailma valget kaarti, mis sümboliseerib tolerantsust, hoolimist ja positiivsust.

Eestis tähistati valge kaardi päeva esmakordselt 2017. aastal. EOK sportlaskomisjoni liikmed Gerd Kanter, Ott Kiivikas ja Johanna Allik kutsusid videotes kutsusid üles koolikiusamisele vahele astuma (vaata videosid sportlase nimele klikkides). Üleskutsega liitus veel ca 150 Eesti sportlast, kes tegid endast foto valge kaardiga ning panid kõigile südamele, et koolikiusamist on vaja märgata ja sellesse kindlasti sekkuda. 

Koolikiusamine on Eesti noorte jaoks oluline probleem. SA Kiusamisvaba Kooli igakevadiste õpilasküsitluste ning Maailma Tervishoiuorganisatsiooni HBSC 2009/2010 uuringu põhjal kogeb kooliaasta jooksul kiusamist keskmiselt viiendik Eesti kooliõpilastest, nooremate laste seas lausa iga neljas. Praxise 2012. aasta uuringu järgi on ligi pooled õpilastest oma koolielu jooksul kiusamist kogenud ja 7% kogeb kiusamist pidevalt.

Üleskutse valge kaardi päevaks 2018

Igaüks - sportlane, treener, tugimeeskonna liige, sporditöötaja, tulihingeline spordifänn - kes tahab koolikiusamise vastu üles astuda, on oodatud tegema endast üksi või oma meeskonnast foto valge kaardiga. Pildi koos oma sõnumiga võib postitada 6. aprillil oma sotsiaalmeedialehtedele hashtagidega: #äralasekiusata #terveeestieest #WhiteCard @Olympiafann @peaceandsport

Kui oled sportlane ja Sul on koolikiusamise teemal mõni lugu, mida soovid valge kaardi päeval rääkida ja teistegagi jagada, palun kirjuta maris@eok.ee. Lugu võib puudutada seda, kuidas sekkusid kiusamisse või aitasid kiusatavat, kuidas Sind ennast või mõnd Su lähedast kiusati ning nägid, kuidas see mõjus, või kuidas kiusasid ise ja oled nüüd targem ning tahad oma õppetunde teistegagi jagada. Ühesõnaga - oodatud on kõik lood, mida oled valmis jagama.

Valge kaardi päeva galerii 2017

Mida ütlevad meie sportlased?

Gerd Kanter, olümpiavõitja kettaheites:
"Eesti koolides iga neljas või viies õpilane oma klassikaaslaste poolt kiusatud. See pole kindlasti normaalne. Kui näeme, et kedagi kiusatakse, tuleb sekkuda. Sekkumiseks ei pea olema kaks meetrit pikk ja sada kilo raske. Alustada võib sellest, et lihtsalt midagi öelda ja kiusajat korrale kutsuda!"

Allar Raja
, sõudmise neljapaadi olümpiapronks:

"Tihtilugu ei lõpe koolikiusamine koolis, seda tuleb ette ka trennides ja spordiklubides. Spordis on oluline meeskonnatöö, kus iga liige on võrdväärne. Austa ja hoia oma treeningkaaslasi, ära kiusa ning ära lase ka teistel kiusata, sest ainult koos ühtse meeskonnana saate teha suuri tegusid."

Ott Kiivikas, Euroopa meister kulturismis:
"Kiusamine teeb haiget. Isegi ainult sõnad võivad teha väga palju valu. Kui näed, et kedagi kiusatakse, siis sekku! Selleks pole vaja suuri muskleid, piisab sellest, et süda ja pea on õigel kohal. Hea sõna aitab vahest väga palju."

Eesti aerutamiskoondis:
"Ära kiusa, vaid haara aeru ja paadi järele! Eesti aerutamiskoondise liikmed on sattunud kunagi ka ise kiusatavateks ja astuvad selgelt kiusamise vastu! Hoiame üksteist koolis ja treeningutel! Koos on lihtsam tegutseda!"

Kert Toobal, võrkpallur:
"Meie näitame kiusajatele valget kaarti. Märgake ja ärge astuge lihtsalt mööda!"

"Tartu Ülikooli korvpallimeeskond arvab koos Eesti Olümpiakomitee ja ÜRO-ga üksmeelselt, et koolikiusamine ei ole lahe. ❌ Kui näed, et kellegagi käitutakse ebaõiglaselt, astu vahele! ✋️ "